Ny topchef leverer rekordresultat i “meget, meget svært marked”
Det er en tilfreds Jes Munk Hansen, der torsdag har præsenteret sit første årsregnskab som frontmand for Rockwool.
- Det at vi i et meget, meget svært marked kan levere et virkelig godt regnskab, er vi superstolte af, fastslår topchefen om de dugfriske tal.
Her er toplinjen vokset 6 pct. sammenlignet med 2023 og lander på 28,8 mia. kr., mens overskudsgraden (EBIT) ligeledes sætter rekord med 17,5 pct.
I alt har 4,1 mia. kr. fundet vej til bundlinjen hos verdens største producent af stenuld, og Jes Munk Hansen, der tiltrådte 1. september, har således kunnet sætte sin første underskrift på et årsregnskab med fremgang på samtlige nøgletal.
- Og i en byggeindustri der er hårdt ramt, i Europa i særdeleshed, hvor vi oplever stagnation på de fleste parametre som nybyg og investeringer, så håndterer vi det rigtig godt, lyder dommen.
Torsdagens regnskab lader da også til at have vakt begejstring blandt Rockwools investorer, der i kølvandet på offentliggørelsen sendte aktien i vejret med 16 pct.
Et broget Europa
Ifølge Jes Munk Hansen kan fremgangen ikke mindst tilskrives, at isoleringskoncernen står stærkt i renoveringssegmentet, hvor energieffektivisering for alvor er kommet på dagsordenen.
Det er imidlertid svært for topchefen at tegne et samlet billede af udviklingen på den europæiske hjemmebane.
- Europa er et enormt blandet billede, hvor nogle markeder er oppe, mens andre er nede. Vi skal helt ned på landeniveau og nogle gange på projektniveau for at kunne sige noget mere præcist om udviklingen, siger Jes Munk Hansen.
Regnskabsår | 2024 | 2023 |
Valuta | mio. EUR | mio. EUR |
Nettoomsætning | 3.855 | 3.620 |
EBITDA | 940 | 779 |
EBIT | 677 | 518 |
Resultat før skat | 696 | 522 |
Årets resultat | 550 | 389 |
Balancestatus | 3.888 | 3.554 |
Egenkapital | 3.086 | 2.804 |
Antal ansatte | 12.493 | 11.993 |
Kilde: Rockwool |
Han understreger dog, at troen på Europa fortsat er mere end intakt, og at Rockwool holder fast i de investeringsambitioner, han annoncerede kort efter sin tiltræden.
- Vi har købt land til at bygge en ny fabrik i Birmingham, og vi opfører også nye fabrikker i Sverige og Rumænien, lyder det.
Som Jes Munk Hansen tidligere har sat ord på, er det særligt det EU-vedtagne Energy Performance of Buildings Directive, der giver grund til europæisk optimisme.
Kort fortalt lægger direktivet op til, at en fjerdedel af den europæiske bygningsmasse skal energirenoveres, og for Rockwool gælder det altså om at være til stede med den rette kapacitet, når de enkelte lande sætter i gang.
- Min agenda er at sikre, at vi har de rigtige fabrikker de rigtige steder, når det her direktiv bliver rullet ud, sagde Jes Munk Hansen tidligere på året om investeringsplanerne.
Størst vækst ude
Det er da også stadig i Europa, stenuldskoncernen henter hovedparten af sin omsætning. Således er rundt regnet 16 af de knapt 29 toplinjemilliarder realiseret i Vesteuropa, hvor væksten dog har været begrænset til 2,2 pct.
Til gengæld har det nordamerikanske marked det seneste år præsteret en omsætningsfremgang på knapt 17 pct., og også her har Rockwool-bossen tidligere sat ord på store ambitioner og ditto investeringsplaner.
Det var imidlertid før et præsidentvalg, der for en del danske topchefer har ført til bekymring. Ikke for Jes Munk Hansen, dog.
- Trump skaber klart noget usikkerhed på den korte bane, men qua det at vi har lokal produktion og ikke importerer fra Europa, er vi ikke så bekymrede, siger han og understreger, at man hos Rockwool har de langsigtede briller på.
- Vi tror stadig på, at dagsordenen om energieffektivitet vinder frem, og så kan der være noget uro indimellem – det kan være renter, som vi har set i Europa, eller det kan være noget politisk, men det kan vi godt se igennem. Vi reagerer ikke på det ugentlige tweet, lyder det med henvisning til den amerikanske præsidents hang til brugen af sociale medier.
Den mindst dårlige løsning
Donald Trump er imidlertid ikke den eneste kontroversielle figur, man hos Rockwool har måttet forholde sig til de seneste år.
Siden Ruslands invasion af Ukraine for tæt på tre år siden, har stenuldskoncernen gentagne gange mødt kritik for sin fortsatte tilstedeværelse i Rusland. Af årsregnskabet kan man læse, at der er tale om en god forretning.
De fire russiske fabrikker, der fortsat er under Rockwools passive ejerskab, overraskede således positivt med en “uventet højere profitabilitet”, ligesom det bemærkes, at valutakursen på den russiske rubel holdt sig stabil. Ifølge topchefen er der dog ikke tale om noget ønskescenarie.
- Det er en supersvær situation. Vi har de her fire fabrikker i passivt ejerskab, og hvis vi trækker os, så kører de videre uden os. Vi kan ikke få os selv til at forære det til en oligark, så det er den mindst dårlige løsning, vi har i øjeblikket, siger Jes Munk Hansen.
Når det kommer til indeværende regnskabsår, er forventningen hos Rockwool, at de politiske usikkerheder fortsat vil sætte deres præg på verden og koncernens hovedmarkeder. Ikke desto mindre har man sat næserne op efter en-cifret vækst i den lavere ende og en overskudsgrad i niveauet 16 pct.