23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nyt selskab klar til at bygge Ring 3-letbane

27 kilometer letbane i hovedstaden er rykket et skridt nærmere. Letbanen på Ring 3 har fået sit eget selskab, der skal bygge og drive letbanen.

De 13 ejere af selskabet ”Ring 3 Letbane I/S” underskrev i sidste uge de endelige papirer, så arbejdet med letbanen kan nu for alvor gå i gang. Selskabet er ejet af de 11 såkaldte Ringby-kommuner, Region Hovedstaden og Transportministeriet, som alle er repræsenteret i selskabets nyetablerede bestyrelse.

- Letbanen er bare et rigtig godt projekt: Miljøvenlig, støjsvag og behagelig transport på tværs af ’Fingerplanens’ S-togs-linjer. Jeg glæder mig rigtig meget til for alvor at komme i gang med samarbejdet med de mange parter, der er en del af letbaneprojektet, siger formand for bestyrelsen i det nye selskab Anne Grete Holmsgaard.

Med letbanens 27 stationer i de såkaldte Ringby kommuner, vil den binde alle S-togslinjerne sammen til et netværk og dermed løse problemet med at komme på tværs af ’fingrene’. Elektriske letbanetog med afgange hvert 5. minut vil transportere 13-14 millioner passagerer om året.

- Det, at vi nu har et selskab, der skal drive projektet, er en vigtig milepæl og fundamentet for hele projektet. Letbanen på Ring 3 er et unikt samarbejde mellem 11 kommuner, Region Hovedstaden og Transportministeriet om at styrke den kollektive trafik i hele hovedstadsområdet, og jeg er stolt over, at vi er nået så langt, siger borgmester i Gladsaxe Kommune, Karin Søjberg Holst (S).

Arbejdet med letbanen er allerede så småt gået i gang, da der i foråret har været en forhøring, hvor borgere har kunnet melde ind, hvad der skulle undersøges i den kommende VVM (Vurdering af virkninger på miljøet).

- Det er et meget vigtigt projekt, som viser, hvad vi kan, når alle står sammen om at gøre noget for hovedstadsregionen. Letbanen vil bidrage til en sammenhængende kollektiv transport i Region Hovedstaden, og gøre det nemmere at komme til og fra de store arbejdspladser. Samtidig vil den give borgerne bedre mulighed for at komme til helt nye steder – alt lige fra en ny strand til et nyt indkøbscenter, siger Sophie Hæstorp Andersen (S), regionsrådsformand i Region Hovedstaden.

I juni 2013 underskrev de 13 ejere en principaftale. Folketinget vedtog i februar 2014 en selskabs- og projekteringslov. Det er administrerende direktør i Metroselskabet I/S Henrik Plougmann Olsen, der også er direktør i Ring 3 Letbane I/S. Det er Metroselskabets medarbejdere, der vil servicere det nye letbaneselskab.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156