23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Næstveds multiarena laver ringe i vandet

Både lokale håndværkere og leverandører kommer til at nyde godt af byggeriet på den 10.000 m² store Næstved Multiarena, som entreprenørfirmaet Brdr. Pedersen skal opføre.

Det skriver tveast.dk.

Byggeriet af Næstved Multiarena skaber travlhed i mere end en forstand. Projektet sikrer ikke blot en masse nye job i byggebranchen, mens også travlhed. Byggeriet skal nemlig stå klar til december 2015, for her skal der spilles VM i håndbold i multihallen.

Ifølge direktør i entreprenørfirmaet på projektet Brd. Pedersen, Mads Pedersen, kommer der til være omkring 60-80 mand på byggepladsen.

- De håndværkere, der kommer til at gå her, de er hovedsageligt fra lokalområdet, siger direktøren til tv2east.dk.

Også på regionalt plan er det store byggeri godt nyt. Blandt andet i FOG byggecenter i Vordingborg, som skal levere armering og isolering til fundamentet.

Original artikel:

http://www.tveast.dk/artikler/multiarena...
BREAKING
{{ article.headline }}
0.096