23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Penta Byg opfører 14 rækkehuse i Mårslet

Herning-virksomheden har hovedentreprisen på 14 nye rækkehuse på Hørretløkken i Mårslet.
Annonce

Byggeriet er gået i gang på Hørretløkken i Mårslet ved Aarhus. Det er Penta Byg, der har hovedentreprisen på de 14 rækkehuse, som E+N Arkitekter har tegnet.

- Vi startede med at bygge i november, og der er en samlet aflevering til september, fortæller Bruno Mørch, der er projektleder på opgaven og medejer af Penta Byg.

Annonce
Fem medejere

Penta Byg har treethalvt år på bagen, og virksomheden har to strenge at spille på. En malerafdeling og en projektdel, der er hoved- og totalentreprenør på byggeprojekter.

Annonce

Der er fem ejere af virksomheden. Det er Jens Kristian Nyborg, Hans Peter Kronborg Hansen, John Leon Bro, Bruno Mørch og Thomas Lindegaard, og Penta Byg hører hjemme i Herning.

Annonce
Tre underentreprenører på plads

Hele holdet af underentreprenører på projektet i Mårslet er ikke sat endnu, fortæller Bruno Mørch. Jord, beton og kloakeringsentreprisen tager Sennels Entreprenør og Maskinstation sig af.

Annonce

VVS-delen står Møldrup VVS for, og Murerfirmaet Allan Hoxer har murer-entreprisen.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.073|instance-web01