23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Byggeboom i Roskilde

Knap 50 procent flere søgte om at bygge i 2014 i forhold til 2013
Annonce

Den økonomiske nedtur ser ud til at være overstået, hvis antallet af byggesager kan bruges som barometer. Kommunen har oplevet en stigning på 31% i antal sager, 43% i antal byggeansøgninger og 27% flere sager om erhvervs- og etagebyggeri. Det skriver Roskilde Kommune på sin hjemmeside.

Annonce

Indenfor det private byggeri modtog kommunen i 2014 1156 sager, hvilket er en stigning på 31 procent i forhold til samme periode sidste år. Ud over anmeldelsessager er der modtaget 531 byggeansøgninger svarende til en stigning på 60 procent i forhold til samme periode i 2013.

Annonce

Antallet af byggeansøgninger indeholder 58 styk nødboliger i forbindelse med stormen Bodil. Medregnes disse ansøgninger ikke, er stigningen på 43 procent.

Annonce

Der er i 2014 modtaget 595 sager om erhvervs- og etagebyggeri, hvilket er en stigning på 27 procent i forhold til 2013.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|