23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

20 bliver måske til 80 nye rækkehuse

Stor efterspørgsel på de første 20 store rækkehuse på Hvilhøjvej i Hobro.

I fem år har Hobro Boligforening holdt en selvvalgt byggepause.

Men nu rumsterer det livligt i afdeling 46 på Hvilhøjvej, der endnu ikke officielt figurerer på vejkortet.

Men de 20 pænt store rækkehuse, som boligforeningen i går holdt rejsegilde på, kan snart blive til 40.

Står det til direktør Kenneth Taylor Hansen og boligforeningsformand Mads Gammelmark stikkes spaden til næste etape allerede i jorden næste forår - da ved den gamle grusgrav bagved.

- Første skal vi lige have tjekket jordbundsforholdene, som antageligvis er lidt bløde. Det kan måske blive nødvendigt at fundere husene på pæle, formoder Kenneth Hansen.

- Vores antagelse om, at der eksisterer et lejermarked for rækkehuse større end de sædvanlige 90 til 95 kvadratmeter, holder stik.

- Indtil nu har vi allerede haft 70 forespørgsler på de 20 rækkehuse, og udlejningen sættes nylig i gang til maj, tilføjer direktøren.

Med den interesse tror boligforeningen såmænd, at der er vil være basis for yderligere 60 lignende rækkehuse opført over tre etaper.

- Går alt, som vi tror og håber på, kommer vi til at investere et stort tocifret - måske et trecifret millionbeløb i boliger her i området, som jo med nem adgang til at handle og gå i skole er attraktivt for børnefamilier, sekunderer Mads Gammelmark.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|