ACO, der er leverandør af løsninger til håndtering af regn- og spildevand, kom ud af 2014 med et overskud på én million kroner. En resultatforbedring på 4,6 millioner kroner i forhold til 2013. Bruttofortjenesten steg fra 11,7 millioner kroner til 13,8 millioner kroner - en vækst på 19 procent.
AnnonceTilpasning og effektivisering i organisationen har yderligere reduceret salgsomkostningerne med 18 procent - fra 9,5 millioner kroner til 7,9 millioner kroner.
- 2014 blev meget tilfredsstillende. Efter flere års vanskeligheder er vi på rette vej, siger direktør Hans Olsen, ACO Nordic A/S og fortsætter:
Annonce-Vi har haft medvind i processen. Behovet for klimaløsninger er stort. Yderligere bidrager vores samarbejdspartnere, som står for distributionen, positivt til vores resultat.
Hans Olsen påpeger, at ACO vokser i et ellers fladt marked., og virksomheden tager markedsandele på flere områder.
AnnonceDe første måneder af 2015 fortsætter væksten og den øgede indtjening. For hele året forventes en yderligere forbedring i forhold til 2014.
ACO sælger gennem grossister og trælaster. Projektsalget sker i direkte dialog mellem bygherre, rådgivere og entreprenører og ACOs medarbejdere, men leveres via grossisterne og trælaster.
AnnonceACO Nordic A/S er en del af ACO Nordic Group A/S, som også omfatter Plastmo, Hvidbjerg Vinduet og ACO i Sverige, Norge Finland og Baltikum.
Annonce
