23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Friis & Moltke tegner VUC-skole i Aabybro

For 21 millioner skal 2000 nye kvadratmeter skolebygninger stå klar næste sommer.

Friis & Moltke har sammen med ingeniørfirmaet LB Consult vundet konkurrencen om den 2000 m2 store udvidelse af uddannelseshuset VUC & HF Nordjylland i Aabybro, som skal koste 21 mio. kroner.

Når den nye skolebygning tager imod de elevhold i sensommren 2016, samler man dermed alle insititutionens aktiviteter, som i dag er spredt ud over flere adresser. Og det forskelligartede skal afspejles i indretningen.

- Det skal samle en bred vifte at studerende. Derfor har det været magtpåliggende at få stor variation i undervisningsrummene fra de åbne og til de lukkede rum og fra små til store fællesskaber, så man har mange forskellige muligheder med sine studierammer, siger Thomas Ruus fra Friis & Moltke, som er projektleder.

Den nye skolebygning skal også udgøre et markant vartegn.

- Man har ønsket et udstilingsvindue for insitutionen, som ligger ved en større indfaldsvej. Et ansigt udadtil. Vi bygger i tilknytning til en eksisterende bygning, så det skal også fremstå som et harmonisk hele, siger Thomas Ruus.

Dansk Boligbyg er totalentreprenør for projektet og Bascon er bygherrerådgiver for VUC & HF Nordjylland.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11