23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Rådgivende ingeniører forventer øget beskæftigelse

Branchen har tilpasset sig lavkonjunkturen og forventer en fremgang i antallet af beskæftigede. Det er især infrastrukturområdet, energisektoren og eksportområdet, der trækker markedet.

De seneste konjunkturer for de rådgivende ingeniører viser, at markedet generelt oplever en positiv fremgang.

I en ny måling konkluderer Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI), at 15 % af branchens virksomheder forventer en øget beskæftigelse over de næste seks måneder.

Det er væsentligt bedre end de forventninger, som Danmarks Statistik har afdækket i den øvrige sektor for forretningsservice. Udviklingen trækkes særligt af vækst inden for infrastrukturområdet, energisektoren og eksportområdet. Til gengæld er byggeriet stadig negativt påvirket af krisen.

- Det er dog ikke alle sektorer, der har trukket nogenlunde fri af krisen. Vi kan se på konjunktur-tallene, at især erhvervsbyggeriet oplever tilbagegang, mens det offentlige byggeri er forbedret. Det understreger behovet for, at der stadig skal investeres offentlige midler i kvalitetsbyggeri for at stabilisere byggeriet og underbygge væksten, siger FRI-direktør Henrik Garver.

Størst optimisme øst for Storebælt

Konjunkturerne for oktober viser desuden, at Vest- og Østdanmark i nogen grad er delt, når det gælder forventningerne til fremtiden.

Optimismen er stærkest i Østdanmark, hvor 42 % af virksomhederne forventer en forbedret ordrebeholdning i de kommende seks måneder. I Vestdanmark er det 27 %, der har forventninger om en øget ordremængde.

- Generelt ser tallene positive ud, og vi er også optimistiske med hensyn til forventningerne til fremtiden. Store infrastrukturprojekter såsom udbedring af banenettet, metro-cityringen og den faste forbindelse over Femern vil skabe et langsigtet fundament for vækst i branchen, og her bliver det også essentielt, at den offentlige sektor sætter turbo på at udfylde rammerne i kvalitetsreformen, eksempelvis inden for skoler og offentlige administrationsbygninger, slutter Henrik Garver.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03