23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Flere elektrikere i job

Elektriker-ledigheden fortsatte nedad i slutningen af 2011. Øget beskæftigelse kommer primært unge elektrikere til gode.

Ledighedskurven blandt elektrikere fortsatte nedadgående kurve frem mod nytår.

I hvert fald var der færre arbejdsløse elektrikere i november end i oktober, og den positive udvikling forsatte i december. Det skriver def.dk.

Ifølge den seneste opgørelse var 4,07 % af DEFs forsikrede medlemmer arbejdsløse i december. I november var tallet 4,31 % og i i oktober 4,85 %. Således har ledigheden været faldende siden september, hvor den var 4,87 %.

I fuldtidsarbejdsløse var der således i oktober, november og december henholdsvis 704, 672 og 626 ledige medlemmer af El-fagets arbejdsløshedskasse.

Stort fald i unges arbejdsløshed

Elektriker-ledigheden blandt unge i aldersgruppen 20 til 24 år er fortsat høj. Med for denne aldersgruppe har udviklingen været særligt positiv.

I oktober var der 9,15 % arbejdsløse 20-24-årige, og i november var tallet faldet til 8,48 %. I december var dette tal faldet yderligere til 7,53 %. Altså et fald på 1,62 % på de to måneder.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|