23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Licitation annulleret i Faaborg

De indkomne bud er væsentligt højere end budgettet, og derfor har Faaborg-Midtfyn Kommune besluttet at annullere licitationen på Faaborg Havnebad.

I marts 2011 offentliggjorde Realdania og Faaborg-Midtfyn Kommune planerne for et nyt havnebad, der skulle skabe et aktivt byrum i Faaborg.

Projektet skulle oprindeligt have været realiseret denne sommer, men klager over Kystdirektoratets tilladelse til opførelse af anlægget har forsinket processen.

læs også: Havnebad-projekt forsinket

Nu forsinkes projektet altså yderligere. Den netop afsluttede licitation har været afholdt med udgangspunkt i laveste pris, men det har ikke været muligt at holde budgettet på knap 16 mio. kr. De fire bydende virksomheder – Mogens Pedersen, MT Højgaard, E. Pihl & Søn og CG Jensen A/S – har budt mellem 19 og 22 mio. kr., og kommunen forventer nu at anmode de prækvalificerede samt nye entreprenørvirksomheder om at afgive et nyt bud.

- Jeg håber, at vi får et bud på anlægsprisen som ligger inden for projektets budget, således vi kan indvie Havnebadet og Det Blå Støttepunkt i 2013. Jeg er sikker på, at Havnebadet og Det Blå Støttepunkt vil glæde både byens borgere og sommerens turister, siger formand for Teknik- og Miljøudvalget, Grete Justesen

Bygherre og projektets rådgivere undrer sig over prisniveauet på de indkomne bud, særligt i lyset af erfaringerne fra lignende projekter i løbet af de seneste år. Frem til den næste licitation vil kommunen i samarbejde med projektets rådgivere, samt Realdania og Lokale og Anlægsfonden gennemgå projektet, for at finde mulige justeringer.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078