Entreprenør henter ny direktør: - Det går galt, hvis det går for stærkt

En ekstra mand melder sig snart i direktionen hos Torben Clausen A/S i Haderslev.
Her træder Jørgen Krenzen Johansen 1. september ind som COO og vil fremover udgøre direktionen sammen med CEO og ejer Helge Godtfeldt.
Formålet med udvidelsen er at sikre, at virksomheden kan håndtere den betydelige vækst, som den har oplevet de seneste år.
Da Helge Godtfeldt i 2018 overtog ledelsen og ejerskabet af Torben Clausen A/S, beskæftigede virksomheden i gennemsnit 40-50 medarbejdere. I dag møder 110 mand dagligt ind, og samtidig er der typisk lejet 30-40 medarbejdere ind via underentreprenører.
- At vi er vokset til mere end det dobbelte betyder, at jeg meget nemt bliver en flaskehals, og især betyder det, at al min tid er bundet op på daglig drift, så det er rigtig svært at finde tid og overskud til den opgave, der burde være min vigtigste – nemlig at udvikle virksomheden og opdyrke nye forretningsområder, forklarer Helge Godtfeldt i en pressemeddelelse.
Vækket af købstilbud
Der er som bekendt 24 timer i et døgn, og for Helge Godtfeldt har det altid været god skik at tage lidt flere af dem i brug, når arbejdspresset var stort.
Regnskabsår | 2024 | 2023 | 2022 |
Valuta | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK |
Bruttofortjeneste | 28,6 | 23,9 | 20,6 |
Resultat af primær drift | 8,0 | 5,7 | 4,2 |
Resultat før skat | 6,5 | 4,1 | 3,3 |
Årets resultat | 5,0 | 3,3 | 2,5 |
Balancestatus | 90,5 | 84,1 | 65,7 |
Egenkapital | 22,4 | 17,9 | 15,1 |
Antal ansatte | 84 | 80 | 72 |
Kilde: CVR |
Det har været hans hverdag gennem efterhånden en del år, men da han blev far igen, og der samtidig landede et solidt købstilbud på hans bord, vågnede han op:
- Jeg indså to ting. Den ene var, at jeg overhovedet ikke er færdig med at udvikle Torben Clausen A/S. Den anden var, at der skulle ske nogle ret markante ændringer på ledelsesfronten, så jeg fik frigjort tid til både at være en udviklende CEO og samtidig være der for min familie, lyder det.
En god opskrift på kringle
Og derfra gik jagten på den helt rigtige person ind, og valget faldt på en person, som stort set intet kendskab har til branchen.
En person uden lange uddannelser i økonomi, og en person, der til jobsamtalen udtalte: ”Jeg kan ikke hjælpe dig med at sortere slagger, men jeg kan give dig en god opskrift på kringle.” Oprindeligt er Jørgen Krenzen Johansen nemlig uddannet bager.
- Han var simpelthen så skæv en profil, at jeg var nødt til at møde ham. Det viste sig, at vores kemi er som hånd i handske, og vi har fuldstændigt samme blik for, hvad ordentlighed indebærer, siger Helge Godtfeldt.
Kontrolleret vækst
Jørgen Krenzen Johansen, der kommer fra en stilling som driftsdirektør hos Frøslev Træ, har desuden brugt det meste af sit arbejdsliv på at uddanne sig til det inden for ledelse.
- Jeg kan ikke noget, som andre ikke kan, men jeg kan få medarbejderne med, siger han.
- Empati og humor er for mig nogle af de vigtigste lederegenskaber, for med dem kan jeg få medarbejderne til at have det godt og føle sig som en succes. Glade medarbejdere har større indvirkning på bundlinjen end selv den mest veltilrettelagte strategi.
Samtidig kommer den nye direktør med et skarpt blik for de farer, der kan ligge i for hurtig vækst.
- Uanset hvilken branche man er i, så går det galt, hvis det går for stærkt. Vi skal sikre en struktur, der sørger for, at vi har en kontrolleret vækst, hvor bundlinjen også følger med toplinjen, siger Jørgen Krenzen Johansen.